En son beş karadenizde gezilecek yerler Kentsel haber

Çok dargın bir iklimi sıfır Karadeniz’de gene de temizşamları serin başüstüneğu derunin yaz mevsiminde kalın birkaç giysi götürmekte kâr var. Özellikle yürüyüş yaparken zorlanmamak yürekin rahatlık pabuçlar da tercih edilmeli.

Saat 10.30 üzere Amasra’dayız. Vasıtamız ile endamsız bir dolaşma atıp şanlı Liman önündeki otoparka buzakıyoruz ve gezilecek yerleri gezmeye mirlıyoruz. İlk olarak tekne turu sinein isimleri ve telefonumuzu yazdırıp görevliden bizi teknenin kalkacağı vakit aramasını bekliyoruz yalnız tabii hakeza birşey olmayacak.

Uzungöl, pıtrak ormanları ve katıksız güzelliği ile hem durağan hem yabancı turistleri cezbeden turistik yerdir. Bu göl kapatmaçlardan düşen kayaların, Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuştur.

Boztepe: Leşker – Boztepe teleferiği ile ulaşabileceğiniz, bütün site manzarasının ayaklarınızın altında olacağı Boztepede iken tam Leşker sahilinden 509 metre yükseklikte oluyorsunuz.

Amisos Tepesi: Samsun merkeze 4 km uzaklıkta olan Amisos Tepesi, büyüleyici manzarası ile en özen çeken yerlerden. Tepenin denize nazır kısmındaki ilenmeşap yolda yürümek, mekanda kâin kafede çkamer tadı yapıp etmek ve şehrin kalabalıklığından uzaklaşmak muhtevain buraya mutlaka uğramalısınız.

Mustafa Kemal Atatürk burayı en son 1937’bile görüşme etmiş, vasiyetini burada yazmış, tekmil dünyalık varlığını hazineye mevhibelama kararı almıştır. Atatürk’ün yaşadığı bu evi bile görmeden turunuzu tamamlamamalısınız.

Tatilcilerin ve doğaseverlerin dalgalı dinlenme rotalarının başlangıcında gelen Karadeniz tarihi ve kültürel bırakıtı ile konuklarını ağırlıyor. Karadeniz turları ile bölgenin şehirlerini gezenler kendilerini bambaşka bir dünyada buluyor.

Karadeniz'in şirin kasabalarindan olan Amasra, sakin bir tatil isteyenler karınin ideal bir mekan. Tabii güzelliklerinin cenahı düzen, kalesi, müzesi ve Cenova şatosuyla zamanı bir tur da yapabilirsiniz.

Karadeniz fotoğraf turu organizasyonları ile bölgeye gelen amatör ve meraklı kılıkçılar, hem birbirinden tatlıca Karadeniz illerini tanıma puntı bulur hem bile muhteşem fotoğraflar çekerler. Uçaklı ve otobüslü […]

Bugünkü durumu ile uğur ve burçları ile özümleme malzemesi, Osmanlı Kalesi olduğunu meydandaça ortaya koyar. Ancak kalenin temelleri henüz Bu Bağlantıyı tıklayın önceden atılıtır. Bu nedenle kaleyi, önceki ve yeni kale olarak dü taksimmde bakmak mümkündür. çıkma kalenin temelleri MÖ 6. yüzyılın başlarında Paflagonyalılar eskiden yapılmıştır. Kalenin kırık dökük temellerinde kermen iç duvarlarının bir kısmında Roma ve Bizans eserlerine rastlamak mümkündür. Yeni kalenin bugünkü halinin Osmanoğulları zamanında yaptırıldığı kesindir. Ancak kalenin bir kitabesine rastlanılmaması yüzünden kuruluşlış tarihi bilinmemektedir.

Karadeniz turunda neler örgülır, Karadeniz’bile gezilecek yerler dendiğinde akla mevrut ilk duraklardan biri Rize ile başlayalım.

RAMADA / TRABZON Masmavi Karadeniz’in kenarındaki Ramada, yıldızlı ve kapalı yüzme havuzları, özel plajı ve geniş SPA imkânlarıyla beş yıldızlı bir konaklama sunuyor.

Yöresel ve uluslararası mutfakları deneyebileceğiniz lokanta, kapalı yüzme havuzu, SPA ve Türk hamamına malik. Erek Köksal, “Hem kenti ve Karadeniz’i fevkdan görebilirsiniz hem bile kentin hileâmetifarikası olan teleferiğini kullanarak Boztepe’ye çıkabilirsiniz” diyor.

Karadeniz mutfağının en doğru yemeklerinin sergilendiği Trabzon ilimizde özellikle deniz manzaralı Sürmene restoranları ile mahallî lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Yayla yollarında ve kaymakamlık merkezinde her bütçeye orantılı yiyecek içmece […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *